Q: Find the odd man out of the following number series? 720, 732, 708, 742, 696
Solution: The given number series is 720, 732, 708, 742, 696 720 720 + 12 = 732 732 - 24 = 708 708 + 36 = 744 (Not 742) 744 - 48 = 696 Hence, the odd man in the given number series is 742.
Q: What will come in place of question mark (?) in the following number series? 4, 3, 4, 7, 15, ?
Solution: 4 3 4 7 15 ? ×1-1 ×1+1 ×2-1 ×2+1 ×3-1 15x3 - 1 = 45 - 1 = 44
Q: Find the odd one out of the floowing number series? 270, 261, 279, 252, 289, 243
Solution: Here the given number series is 270, 261, 279, 252, 289, 243 270 - 9 = 261 261 + 18 = 279 279 - 27 = 252 252 + 36 = 288 (not equals to 289) 288 - 45 = 243 Hence, the odd number in the given number series is 289.
Q: Find the sum of the Arithmetic Series upto 36 terms 2, 5, 8, 11,...
Solution: Arithmetic Series :: An Arithmetic Series is a series of numbers in which each term increases by a constant amount. How to find the sum of the Arithmetic Sequence or Series for the given Series :: When the series contains a large amount of numbers, its impractical to add manually. You can quickly find the sum of any arithmetic sequence by multiplying the average of the first and last term by the number of terms in the sequence. That is given by Sn = n(a1 + an)2 Where n = number of terms, a1 = first term, an = last term Here Last term is given by an = a1 + n-1d where d = common difference Now given Arithmetic Series is 2, 5, 8, 11,... Here a1 = 2, d = 3, n = 36 Now, an= a1 + n - 1d a36= 2 + 36 - 13 = 105 + 2 = 107 Now, Sum to 36 terms is given by S36 = 36(2 + 107)2 = 36 x 1092 = 39242 = 1962 Therefore, Sum to 36 terms of the series 2, 5, 8, 11,... is 1962.
Q: Select the odd letters from the given alternatives.
Solution: ORU
Q: Select the odd word/letters/number/number pair from the given alternatives.
Solution: 191
Q: Select the odd word/letters/number/number pair from the given alternatives.
Solution: 531
Q: Select the odd word/letters/number/number pair from the given alternatives.
Solution: 327
Q: Look at this series: 464, 232, 240, 120, ____, 64, ... What number should fill the blank?
Solution: This is an alternating division and addition series: First, divide by 2, and then add 8.
Q: Madhuri travels 14 km Westwards and then turns left and travels 6 km and further turns left and travels 26 km. How far is Madhuri now from the starting point?
Solution: √180 km
You Have Score    | /10 |